Skip to main content.

Silné umenie k Medzinárodnému dňu žien

Počas tohto týždňa žien Desenio využíva umelecké vyjadrenie ako formu posilnenia postavenia a slobody. Spolupracovali sme s piatimi talentovanými umelkyňami na tvorbe kolekcie The Women’s Week Collection.

Back to top

Kit Agar

"Svoje umenie by som opísala ako éterické a ženské, ale nerada by som definovala ženskosť ako niečo konkrétne: nechcem obmedzovať to, čo by mala ženskosť predstavovať."

Umenie pre seba

Pochádzam z Veľkej Británie, no v súčasnosti žijem v Belgicku. Vždy som bola zapálená pre umenie. Keď som bola malá, bola som hanblivé dieťa a umenie a remeslá pre mňa predstavovali útočisko a môj vlastný kúsok sveta.

Všetko umenie, ktoré tvorím, je pre mňa. Keby sa nik nepozeral, moje umenie by stále vyzeralo rovnako. V tom zmysle je moje umenie veľmi reflektívne. Žije si svojím životom.

Back to top

Reyna Noriega

"Objavila som svoj umelecký štýl približne v období, keď som objavila seba. Prešla som si zmenou od tvorenia pre ostatných k tvoreniu pre seba, čo sa mnohým zapáčilo, lebo to bolo autentickejšie."

Oslava žien v ich najslobodnejšej podobe

Som vizuálnou umelkyňou a tvorkyňou a pochádzam z Miami. Veci, ktoré ma obšťastnujú, ma tiež inšpirujú. Moja kultúra a prostredie, z ktorého pochádzam, sú pre mňa veľkým zdrojom inšpirácie.

Chcela som tvoriť umenie, ktoré by bolo povznášajúce pre ženy a pozdvihlo by našu najlepšiu, najslobodnejšiu a najsebavedomejšiu stránku. Dúfam, že všetky ženy sa nájdu v rozmanitosti odtieňov pleti a účesov, ktoré zobrazujem.

Back to top

Maxime Rokus

"Objavila som svoj umelecký štýl približne v období, keď som objavila seba. Prešla som si zmenou od tvorenia pre ostatných k tvoreniu pre seba, čo sa mnohým zapáčilo, lebo to bolo autentickejšie."

Digitálne prostriedky na tvorbu umenia

Volám sa Maxime a pochádzam z Amsterdamu. Tvorbe umenia sa venujem, pokiaľ mi pamäť siaha, no rozhodla som sa študovať grafický dizajn. Neovplyvnilo to môj štýl, no otvorilo mi to nový svet digitálnych prostriedkov.

Pri tvorbe umenia začínam vo photoshope. Skúšam rôzne vrstvy a farby, kým nenájdem správnu kombináciu, a len čo ma niečo osloví, začnem tvoriť na iPade!

Back to top

Marta Leyva

"Čím dlhšie žijem v zahraničí, tým viac si vážim mesto, kultúru a tradície, z ktorých pochádzam. V roku 2017 som prvýkrát chytila do ruky štetec a okamžite som sa zamilovala"

Náhodné objavenie talentu pre maľovanie

Pochádzam z Barcelony, ale posledných 10 rokov žijem v Štokholme. V roku 2017 som prvýkrát chytila do ruky štetec a zamilovala som sa! O polroka neskôr som otvorila svoju prvú výstavu, ktorá zožala obrovský úspech. Takto som zistila, že život sa môže zmeniť naozaj zo dňa na deň.

Všetkým by som poradila ísť si za svojimi vášňami a skúšať nové veci. Ak sa vám niečo zapáči, nemajte pochybnosti a vyskúšajte to!

Back to top

Sara Abramson

"Moje umenie je o tom byť sám sebou. Verím, že každá žena by mala vedieť ovládať svoj život tým, že bude počúvať samú seba a veriť, že všetky odpovede nájde u seba."

Zobrazovanie sily aj zraniteľnosti

Na svoje umelecké diela píšem správy, ktoré symbolizujú moment života, v ktorom sa aktuálne nachádzam. V istom období som písala vety ako „Čo chceš?“ alebo „Na čo čakáš?“ Vtedy som akurát ukončila svoju kariéru v oblasti telekomunikácií a začala nasledovať srdce a maľovať.

Ženy na mojich obrazoch sú silné aj zraniteľné: často sa pozerajú dole, nadväzujú očný kontakt s divákom, ale zvyčajne majú aj odhalený krk. Komunikujú o svojej zraniteľnosti, ale aj o tom, že sa rozhodli, ako budú žiť svoj život.