Skip to main content.
Logo

A photo collection by Desenio

Na podporu nadácie Blue Marine Foundation

Je možné, že krása a rozmanitosť oceánov čoskoro navždy zmizne. Spoločne to môžeme zvrátiť. Závisí od toho naša budúcnosť.

„Zdravý oceán je nevyhnutný na udržianie stabilnej klímy,“
Blue Marine Foundation

PRÍBEH

Predstavte si, že stojíte na pobreží. Voda je priezračne modrá, slnko nádherne žiari. Ale v útrobách tohto obrovského oceánu nenájdete to, čo by ste čakali. Predstavte si, že z mora vymizne život. Rýb nikde. Dokonca ani morských rastlín či rias niet. Hromadné vyhynutie morského života znie strašidelne, ale bohužiaľ by to mohla byť naša budúcnosť a toto všetko sa sa, kým my sa tomu prizeráme.

Čo sa stalo oceánom?

Hrozby, ktorým oceány čelia, nie sú nové. Existujú už dlhú dobu a rýchlo sa stupňujú. V súčasnosti 90% voľne žijúcich rýb čelí nadmernému výlovu alebo úplnému výlovu, čo ničí morskú ekológiu. Ak dôjde k nadmernému výlovu jedného druhu rýb, dostaví sa obrovská reťazová reakcia. Redukcia populácie dospelých rýb komerčným rybolovom znižuje schopnosť rozmnožovania, čo znamená pomalý, ale istý zánik druhov. Za posledných 50 rokov sa počet nadmerne vylovených zásob na celom svete strojnásobil.

Prečo na tom záleží?

Naše oceány nám neposkytujú len jedlo a pracovné miesta, morský život je tiež zodpovedný za výrobu polovice kyslíka a za absorpciu takmer polovice svetového CO2. Veľká veľryba akumuluje v priemere 33 ton CO2 za 60 rokov, zatiaľ čo strom za rovnaké obdobie absorbuje len 1,3 tony. Naše životy doslova závisia od života oceánu.

Ako môžeme zvrátiť vývoj?

Morské chránené oblasti a trvalo udržateľný rybolov nielen uzdravia oceán, ale aj zmenia našu budúcnosť. Z tohto dôvodu sa Desenio rozhodlo spolupracovať s nadáciou Blue Marine Foundation (BLUE), ktorá si kladie za cieľ chrániť oceán. Charitatívna nadácia BLUE prispieva k vytvoreniu morských rezerv, udržateľných modelov rybolovu a obnove životne dôležitých morských biotopov; neúnavne pracuje aj na zvyšovaní informovanosti o týchto problémoch a ovplyvňuje osoby s rozhodovacou právomocou. Prostredníctvom našej kolekcie Art For Oceans chceme pomôcť BLUE upozorniť na krízu v oceánoch a podporiť riešenia, ktoré chránia život a krásu pod hladinou oceánu. Kúpou plagátov od spoločnosti Desenio stojíte pri nás v čelení problémom, ktoré zásadne ovplyvnia budúcnosť života na Zemi.

72 Percento našej planéty tvorí voda

Na podporu nadácie Blue Marine Foundation vytvorilo štúdio Desenio Design Studio kolekciu 26 umeleckých plagátov zobrazujúcich krásu našich oceánov. Podporte nás v životne dôležitej otázke pre budúcnosť života na Zemi.

Art for Oceans - morské umenie Desenio na podporu Nadácie Blue Marine Foundation

Umenie pre oceán je kolekcia z dielne štúdia Desenio Design Studio na podporu nadácie Blue Marine Foundation - charitatívnej organizácie s poslaním chrániť oceány. Budúcnosť oceánov zmietaných nadmerným výlovom, koralovým bielením a mnohými ďalšími hrozbami závisí od nás a nášho konania.

Už ste niekedy stáli na pláži oceánu a žasli pri pohľade na oceán? Alebo ste sa potápali medzi koralovými útesmi a fascinovane ste pozorovali podmorský svet? Je možné, že čoskoro sa to už nebude dať. Naše oceány sú na pokraji rozpadu a aby prežili, potrebujú našu pomoc. Keď pomôžeme oceánom, pomôžeme aj morskému životu a zaistíme budúcnosť ľudstva. Pretrvávajúci nadmerný výlov, emisie a ďalšie hrozby budú nevyhnutne viesť k zániku oceánov.

V spolupráci a s podporou nadácie Blue Marine Foundation vytvorilo štúdio Desenio Design Studio nádhernú kolekciu morského umenia. Táto kolekcia fotografií, plagátov s nápismi a grafických ilustrácií nám pripomína krásu a dôležitosť oceánov. Aby sa mohli zotaviť a prežiť, všetci musíme konať. Pri nákupe plagátov z tejto kolekcie podporujete oceány a prikladáte ruku k dielu.