Skip to main content.

DESENIO X MRS MIGHETTO

Get swept away to a faraway place with this magical tale, exclusively written for Desenio by the duo behind Mrs Mighetto. This collection wonderfully merges art and storytelling, letting beautiful illustrations tell the story of an exciting adventure where the Minimighettos go on a journey to save the world's beauty.

Product Slider

TO THE COLLECTION

SWEET DREAMS

Available in two different colours, this collection contains five art prints, four illustrations and one story print. Buy them separately or get the whole collection packaged in a beautiful envelope.

STORYTELLING ART

"We hope our illustrations will awaken your imagination while adding some magic to your child's room, bringing joy for many years to come." Malin Mighetto and Anna Sylvan, the duo behind Mrs Mighetto

Product Slider

TO THE COLLECTION

Plagáty Mrs Mighetto

Pridajte sa k nám na ceste do sveta snov. Malin Mighetto a Anna Sylvan, tvorcovia stojaci za pani Mighettovou, teraz vytvorili kolekciu v Desenio. Kolekcia pozostáva zo štyroch motívov a rozprávkového motívu v dvoch farebných schémach, zelenej a béžovej. Zasnené motívy sa dajú kúpiť jednotlivo alebo v balení po piatich, zabalené v krásnej obálke pani Mighetto. Ideálne na rozdávanie ako darček alebo ako vianočný darček.

Všetky motívy sú súčasťou čarovného rozprávky pred spaním pre detskú izbu, exkluzívne v Desenio. Zoznámte sa so slečnou Majou, slečnou Frejou, pánom Samom, pánom Hugom a niekoľkými mini-mighetami s poslaním zachrániť všetku krásu na svete. Príbeh pred spaním, ktorý rozprúdi predstavivosť a vytvorí kúzlo v detskej izbe.