Skip to main content.

Mrs Mighetto plagáty

Plagáty

Get swept away to a faraway place with this magical tale, exclusively written for Desenio by the duo behind Mrs Mighetto. This collection wonderfully merges art and storytelling, letting beautiful illustrations tell the story of an exciting adventure where the Minimighettos go on a journey to save the world's beauty. 20% of the Desenio x Mrs Mighetto collection will be donated to Plan International, strengthening children's rights in over 75 countries.

 

Plan International is a development and humanitarian organisation that strive for a just world that advances children’s rights and equality for girls. Plan International is making a difference in over 75 countries and work on behalf of children to strengthen their rights. Since the world is not equal, Plan International have a special focus on girls. Plan International is politically and religiously independent and all their work is based on the UN Convention on the Rights of the Child.​

Viac informácií

Mrs Mighetto plagáty

Pridajte sa k nám na ceste do sveta snov. Malin Mighetto a Anna Sylvan, tvorcovia stojaci za pani Mighettovou, teraz vytvorili kolekciu v Desenio. Kolekcia pozostáva zo štyroch motívov a rozprávkového motívu v dvoch farebných schémach, zelenej a béžovej. Zasnené motívy sa dajú kúpiť jednotlivo alebo v balení po piatich, zabalené v krásnej obálke pani Mighetto. Ideálne na rozdávanie ako darček alebo ako vianočný darček.

Všetky motívy sú súčasťou čarovného rozprávky pred spaním pre detskú izbu, exkluzívne v Desenio. Zoznámte sa so slečnou Majou, slečnou Frejou, pánom Samom, pánom Hugom a niekoľkými mini-mighetami s poslaním zachrániť všetku krásu na svete. Príbeh pred spaním, ktorý rozprúdi predstavivosť a vytvorí kúzlo v detskej izbe.